16

Is homemade Almond Milk cheaper than store-bought?

Is homemade almond milk more or less expensive than store-bought almond milk?

Well, I wasn’t sure…so, I decided to conduct a Almond Milk Test(!) to figure out: how much does almond milk cost me anyway?

20160516_131957_edited-500px

Step 1. I purchased raw, whole almonds from my local health food store (thanks Nature’s Pantry).

I purchased about three cups of raw, whole almonds from a bulk bin at $7.99 a pound. However, because 3 cups of raw almonds is slightly less than a pound, the total cost amounted to $6.63 (or $2.21 per cup).

Step 2. I took a look at my competition

Almond milk collage

I went to a local moderately-priced grocery store and looked at the prices for store-brought almond milk. Depending on the brand purchased, the cost of almond milk ranged from $2 to $3. Only one brand was certified organic and that brand was priced at $3 per container.

It is also important to keep in mind that store-bought almond milk actually contains very few almonds…with most popular brands containing less than 2% per container. Almost all brands contain additives and fillers…which is why store-bought almond milk tastes nothing like homemade almond milk.

Step 3. I prepared almond milk at home

Because almond milk is typically sold in 32 ounce containers, to run my Almond Milk test, I needed to also make 32 ounces of homemade almond milk in order to compare costs. So, I took 1 1/4 cups of raw, whole almonds from my stash and soaked them overnight in 2-3 cups of water. (note: I will explain why I used 1 1/4 cups of almonds in a moment)

20160516_132108_edited-500px

The next morning, I drained and rinsed the soaked almonds, and  then poured them into my blender. Next, I added 3 3/4 cups of water to the blender and proceeded to blend the almonds until they were reduced to pulp.

20160516_132556_edited-50px

I let the pulpy milk sit for 5-10 minutes, and then I strained it through a nut milk bag (you can also use cheese cloth or a juicer) into a large bowl. Lastly, I poured the strained milk into a mason jar. And there you have it….32 ounces of homemade almond milk.

20160516_134458_edited-500px

Here’s a quick 2-minute video on how to make almond milk.

Now, before I compare the costs…I wanna explain why I used 1 1/4 cups of almonds and not more (or less). Well, when I make almond milk or nut milks in general, I like to use a 1:3 ratio–that is 1 cup of nuts blended with 3 cups of water. Because I was trying to reach 32 ounces (i.e. 4 cups) of almond milk, I needed a bit more than 1 cup of raw almonds, which is why I used 1.25 cups. Then to get the amount of water I needed, I multiplied the amount of raw almonds (i.e. 1.25 cups) by 3 (i.e. 1.25 x 3 = 3.75 cups of water; think 1:3 ratio).

But, let’s say, I wanted to get even more almond milk from my raw almonds…well, I could have done a 1:4 ratio. The milk wouldn’t be as creamy but I would end up with 33% more almond milk!

Step 4. I compared the cost of homemade almond milk to store-bought

I have good news!

Drum roll pleaseeee!

It cost me $2.76 to make 32 ounces of homemade almond milk!

This amount falls nicely in the price range for store-bought almond milk ($2-3) from my local grocery store. And if I wanted to get even more out of my almonds, I could use a 1:4 ratio of almonds to water, which would have reduced the cost down to $2.21 for 32 ounces.

And considering that most brands of store-bought almond milk actually contain very few almonds (less than 2% per container)…I can reasonably conclude that homemade almond is a GREAT DEAL!

Step 5. Help others figure out how much it cost them to make their own homemade almond milk

Now, if you want to figure out how much it would cost you to make your own almond milk at home using my 1:3 ratio recipe…simply take the price for one pound of raw almonds (from your local store) and divide it by 2.9 (or 3 for simplicity), and that’s it. So, if your almonds cost 10.99 per lb, then it would cost you $3.78 for make 32 ounces of homemade almond milk (i.e. $10.99 divided by 2.9 = $3.78).

If you want to go with the 1:4 ratio recipe, divide your price of almonds by 3.6. For example, almonds that cost $10.99 per lb would produce almond milk that cost $3.05 for 32 ounces.

Enjoy and share the good news!!! Homemade Almond Milk is affordable <3 <3

-Brandi

PS. Don’t be afraid to try different almond milks. My favorites are an almond-brazil nut combo, hazelnut milk, sunflower seed milk, and brazil nut milk 🙂

Save

Comments 16

  1. I was looking at different articles, and of course… for them, Homemade Almond milk was expensier because they didn’t look at the proportions; Store’s Almon Milk as you mention is usually 2-5%!!!

    Thank you for the insight for the better explanation! 🙂

    1. Post
      Author

      You are welcome! Yeah, store-brought almond milk is such a rip off. There are so few almonds in it.

  2. I was just trying to figure this out today myself and stumbled on this article. I might be missing something but the store bought is 1/2 gallon or 64 oz. So when you get 32 oz for $2.76 you are paying about the same as store bought for half the amount. I do get that store bought is not as nutritionally dense but if we are just talking about price it does not seem cheaper.

    1. Post
      Author

      The store-brought size varies actually. The typical size that is sold in most grocery stores is 32 ounces. But you can buy bigger sizes as well…mainly in the refrigerated area. And sorry for the delay in this message. I am catching up!

  3. This was so helpful! At first I thought buying almond milk would be more expensive (some recipes call for 1:2 ratio) but if I increase the water to a 1:3 or even 1:4 ratio like you suggest, it brings the cost down and still contains more almonds than the store brands. Thank you! I’ll have to try making almond milk and then use the almond meal for some energy balls =P

    1. Post
      Author

      You are so very welcome! I am so excited that you found the article helpful! It is definitely one of my favorites. Happy Almond Milk journeys 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.