3

Sure a healthy diet pays in the end, but what if you can’t afford it now!

I have heard it so many times: a healthy diet is affordable because you save in medical bills and prescription costs. This is true, but for many of us, we may not see these savings for years. And although we gain happiness and energy in the meantime, we still have to pay our food bills. I mean, I wish my grocery store took happy and joy as payment, but it doesn’t :(. So what is a person to do?

We know eating healthy is good and an investment in your health and happiness, but what if you can’t afford the investment?

I think that this is one of the reasons why I don’t even mention that a healthy diet saves you medical bills and etc. in my book, Raw Foods on a Budget. It gives you nothing that you can do right now. It doesn’t help you stop accruing debt or pay for your food bills. Maybe if you accrue your debt now, there will be time to pay it off later when you not paying for medical bills. But that’s a lot of debt given that I am only 32.

I think that is why the Raw Foods on a Budget message is so great! It gives you real solutions to reduce your food bills now so that you can afford the healthy diet that will save you money later. Every body wins!

So, here is one of my favorite strategies from Raw Foods on a Budget:

Choose Your TYPE of Raw FOODS

raw vegan collards peppers food affordable

Do You Want to create fancy raw food meals or do you want to keep them simple? Answering this question is important when creating a budget because it will determine how much you will spend to stock your kitchen with raw food and equipment.

So, what does a simple or fancy raw foods diet look like? Below are some quick definitions! I have also included a moderate category, which borrows a little bit from both worlds.

Simple raw food meals require very little preparation and equipment. The recipes are simple, and fruits and vegetables are eaten in their whole food forms as much as possible. For example, a person may eat two whole apples for breakfast and chopped vegetables for lunch. Examples of simple recipes include my Corn Salad (on page <?>) and Sun-Baked Gazpacho (on page <?>).

Moderate raw food recipes merge simplicity and advanced food preparation. These recipes include basic ingredients; however, some equipment is used like a blender, food processor, and/or dehydrator. Most of the recipes in this book are moderate raw food recipes like Donut Holes and The Best Pate Ever.

Fancy raw food preparation stretches the imagination of what we think about raw foods. It consists of elaborate recipe preparation that utilizes ingredients from around the world and expensive equipment like high-speed blenders or juicers. This type of raw foods also requires the most planning as it can take 1-2 days to complete a recipe. I can’t think of one recipe from this book that would fit the fancy category; however, my recipe for Candy Ice Cream Bars does come close.

When choosing the type of raw foods you want to create, consider the amount of time and money you can devote to preparing raw foods. Creating the perfect raw food kitchen is a balance between your taste preferences, finances, and time. If you prefer the flavors of fancy raw food cuisine, then you will need to devote more money and time to creating these meals. If you are on a very small budget and/or have very little time available to prepare meals, then a simple raw foods diet may better fit your lifestyle. However, choosing a simple raw foods diet doesn’t mean that you can’t create a moderate or fancy meal once in a while! Plus, it’s okay to start with one type of raw foods diet and later graduate into another. It’s completely up to you! My only recommendation is that you start small because it’s more cost-effective to graduate from simple recipes to advanced food preparation than the other way around. Plus, keeping it simple or moderate from the start will translate to lower food and equipment start-up costs. In making your decision, you may find it helpful to review the costs associated with common raw food ingredients and equipment in chapters 13 and 14.
So tell me, what type of raw foods diet do you want to create?

Write Below

 

_________________________________________

For more strategies, check out the 300-page book, Raw Foods on a Budget, and the upcoming 28 Day Raw Foods on a Budget program!

Comments 3

  1. I think the bulk of your foods would come from vegetables, which are cheaper than fruit, but there are other options. I’m not sure what area you live in, but what about growing your own fruits and veggies, or at least your own veggies. This would help you cut costs. You can plant a garden or you can have container gardens. Sprout your own seeds. It’s super easy and you get tons! Another option is to invest in a farm co-op share program. There are full shares and partial shares and work shares. You can help out for a few hours a week, getting beneficial sun, exercise, and soil microorganisms for your body, and your share of food would be discounted or even free. Go straight to the farm for your savings by cutting out the middle man. I understand raw can be very hard to maintain because of the money. I have a hard time with that, too, so I’m looking at all of the ways I can cut my costs by going 70 % raw. Either way, healthy food is always more expensive, because it doesn’t have cheap fillers or flour with all of the health removed.

    A good raw cereal is dehydrated oat groats with Almond Milk and fruit, like bananas and apples. The oat groats are pretty cheap and bananas remain a good price. You can make sun burgers and raw breads with some pretty cheap ingredients. You don’t have to go 100% raw to see raw benefits. Try adding in tips from other healthy diets around the world, like the Mediterranean diet.

  2. I’m very interested in how to accomplish this. Let’s take fruit for example. If I wanted our whole family to go raw, and if I wanted to just get 50% of our calories from fruit, then here’s my estimates and calculation.

    Estimate: $0.75 per pound of fruit (which is low)
    Estimate: 200 calories per pound of fruit
    Then:
    1600 calories per day per person * 50% of calories from fruit
    * 8 people * 30 days / 200 calories per pound
    = 960 pounds per month
    * $0.75 per pound

    = $720 / month
    which is greater than our current grocery budget and that only covers half the calories we need. Any suggestions how to deal with this?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.